לימודים תואר שני  >  מכון שכטר למדעי היהדות
מכון שכטר למדעי היהדות

מכון שכטר למדעי היהדות - מידע כללי

תואר שני ביהדות זה שכטר

תואר שני ביהדות ספרד וארצות האיסלאם

תנאי קבלה:
א. בעלי תואר ראשון (B.A) עם ממוצע של 80 ומעלה.
ב. תינתן עדיפות לבעלי תואר ראשון במדעי היהדות .
ג. תלמידים החסרים רקע במעי היהדות עשויים להתקבל על תנאי של קבלת ממוצע של 80 בקורסי ההשלמה .


תיאור התעודה:
M.A במדעי היהדות


משך הלימודים:
שנתיים

זמני לימוד:


תחומי לימוד: תחום זה יפגיש את הסטודנטים עם העולמות המגוונים שהתפתחו בקהילה היהודית הספרדית, בעולמם של מגורשי ספרד וכן בקהילות היהודיות בארצות האסלאם בימי הביניים ובעת החדשה. הלימודים בתחום זה יהיו בעלי אופי רב-תחומי - הם יתבססו על קורסי חובה שיאפשרו לסטודנטים להתוודע לחוויה ההיסטורית ולמעגל החיים היהודי בקהילות אלו. בנוסף, יתווספו עליהם מגוון קורסי בחירה בתחומי ההיסטוריה היהודית, מחשבת ישראל, הספרות, ההלכה, האמנות, המגדר ועוד.

התכנית מציעה קורסים כגון:
תרבות האסלאם והשלכותיה לעולם היהודי - ד"ר מרים פרנקל
הקורס יעסוק בצמיחתה ובהתגבשותה של דת האסלאם בימי הביניים. הקורס ישלב ראייה היסטורית עם ראייה פנומנולוגית. במהלכו נתחקה אחרי עליית האסלאם והתפשטותו בד בבד עם לימוד יסודות הדת, עיקריה, אמונותיה וספרותה. דגש מיוחד יינתן לזיקה הבסיסית בין האסלאם ליהדות ולמפגשים ההיסטוריים והתרבותיים בין שתי הדתות.

מהמרה לגירוש: בעיות של זהות יהודית אצל אנוסי ספרד - פרופ' רינה לוין מלמד
הקורס יעסוק בתהליך היווצרותה של חברת האנוסים בספרד ובהשלכותיו במהלך המאה הט"ו. יושם דגש על תפקידה של האינקויזיציה לאורך התפתחותה ופעילויותיה השונות. כמו-כן יידונו רישומי השפעותיה על החברה היהודית, על "החברה היהודית בסתר" ועל החברה הספרדית עד שנת הגירוש.

יהודי איראן, עיראק וסוריה - ד"ר דניאל צדיק
הקורס יבחן את מעמדם של היהודים באיראן, עיראק וסוריה, תוך הדגשת השווה והשונה והגורמים לכך באיזורים השונים. נסקור פרקים בהיסטוריה, בתרבות, ובחיי הקהילה היהודית באיראן, עיראק וסוריה, כמו גם את ההגות, המוסיקה, והתרבות הקולינרית של יהודי איזורים אלו. הקורס יציע תובנות באשר ליהודים אלו - בני מיעוטים שחיו תחת שלטון האסלאם ואחר כך במסגרת איראן עיראק וסוריה המודרניות.

 
מלאו את השדות הבאים,
ונציג המוסד יצור איתכם קשר:
שם מלא
עיר
דוא"ל
טלפון
אתר ilimudim2 מספק לכם מידע מקיף בנושא תואר שני ולימודי תואר שלישי כמו כן תוכלו למצוא מידע על מוסדות לימוד, ייעוץ והכוונה, כנסיםמבחני הסמכה, ופורומים.
 
סגור
  • מתקשה לבחור?
    השאירו פרטים לקבלת ייעוץ אקדמי חינם:
  • שם:
  • כתובת מייל:
  • טלפון:
  • עיר: