לימודים תואר שני  >  
קריירה
שפת גוף של מנהלים שפת גוף של מנהלים
במאמר זה נסקור את שפת הגוף של כמה סוגי מנהלים בהם הערמומי, הרודן, הדמוקרטי, המנהיג ועוד. לכל סוג של מנהל שייכנו את תכונות האופי המאפיינות אותו וכן שפת גוף המסגירה את טיבו וטבעו


מאת: עו"ד אורית ג'קמן

כשם שפרצופיהם של אנשים שונים, כך שונות דעותיהם. מנהלים מעצם תפקידם, אינם דומים. עצם ההימצאות בסטאטוס משותף, אינה מעידה על מכנה משותף בתכונות אופי והתנהגות. מנהלים שונים אלה מאלה, בדעותיהם, בהתנהלותם ובאופן בו הם מניעים עובדים. עם זאת, קיים דבר אחד משותף בין מנהלים, והוא הכוח הטמון בעצם הסטאטוס 'מנהל', הסמכותיות וכפיפות העובדים אליו ואל דברו. כל היתר תלויים באופי ובמזג שכל אדם בכלל, ומנהל בפרט, ניחן בו. אופיו של המנהל, ישליך על הגדרת התפקיד וימלא אותה בתוכן, ובכוחו להשפיע על האווירה בארגון כולו, ומכאן על תפוקת הארגון. במאמר נתאר מאפיינים של מספר מנהלים ואת הסממנים והאפיונים של כל אחד מהם, בשים לב לשפת גופם המשדרת תחושות ומסרים, באופן תדיר.

המנהל הדמוקרטי
מנהל דמוקרטי הנו מנהל נוח לבריות וישר. הוא נוקט בשיטת ניהול שוויונית ושיתופית, ובז לתככים ומזימות. החולשה שלו הינה מקור כוחו, ונעוצה בגישה הפתוחה והישירה שלו, בייחוד במצבים בהם עולה צורך לעגל פינות ולעקוף מכשולים בדרכים לא קונבנציונאליות.
שפת גוף של המנהל הדמוקרטי פתוחה, חיונית וקשובה, ותתאפיין בהטיית הגב קדימה, כלפי הזולת וכן בהקשבה פעילה. משפט שגור: "בואו נישב וייחד נגיע להחלטה".

המנהל הרודן
מנהל רודן חש עצמו מעיין שליט כל יכול, והוא משתמש בסמכותו ובכוחו באופן מופרז, בבחינת 'וישמן ישורון ויבעט'. מנהל זה מקפיד לשמור על דיסטנס ופורמאליות, בכל מפגש על עובדיו, מדבר בלשון ציווי, וכל הוויתו משדרת תחושה שרצוי ומומלץ להימנע מכל ויכוח או אי הסכמה איתו, שכן עובד שעלול להמרות את הוראותיו והנחיותיו הברורות, יושפל וידוכא.

שפת גוף של המנהל הרודן, נוקשה, זקופת גו וחדה, ותתאפיין בעמידה זקופה ובוטחת, תנועות חדות, ומבט נוקב, משפטיו קצרים וברורים ובסופם אין מקום לשאלות ותהיות. משפט שגור: "כמדומני שדבריי ברורים".

המנהל הערמומי
המנהל הערמומי הנו תחמן וחתרן בלתי נלאה, כחלק בלתי נפרד מהויתו. בכל סוג של אינטראקציה, ינהג בערמומיות ובתחמנות, מאחר וזה אופיו וטבעו. עצם מתן כוח הניהול, בידי אדם בעל טבע כזה, פותח בפניו דרכים חדשות לגילויי תחמנות ומניפולציות. רוב עיתותיו של מנהל כזה יוקדשו למניפולציות ותככים, פוליטיקה תוך ארגונית ויצירת סכסוכים, בין אם זה מתבטא בחלוקת סמכויות בין עובדים, העברת עובדים מתפקידם, ללא טעם ממשי או סיבה נראית לעין, זולת ההנאה הסיזיפית שכוח הניהול מעניק לו, בתפקידו החדש כמפעיל מניורטות אנושיות.

שפת גוף של המנהל הערמומי הינה בלתי ישירה בעליל, ותתאפיין בישיבה אלכסונית, חיוכים קצרים ומאולצים, מבטים חודרים. משפט שגור: "תחשוב שוב. לא בטוח שכדאי לך לסרב"

המנהל הרע
הגדרת מנהל רע, נעוצה בתיאורו ככזה. הניהול בידו משמש ככלי קיבול, בתוכו מכיל הוא את הרוע הטמון בו. עצם מתן הכוח בתפקיד ניהולי, נותן למנהל לגיטימציה וסמכות, לפעול, ומשמש כר פעולה רחב ידיים לזריעת הרס. ישנם מנהלים שניחנו בחוכמה המתווספת לרוע ומגיחה בלי התראה מוקדמת אל המטרה. כך בישיבה, יכול המנהל כזה, לנעוץ הערה ארסית והרסנית כלפי אחד העובדים ולביישו בפני כל משתתפי הישיבה. כך גם העברת עובדים מתפקידם ושלילת סמכויותיהם באופן שרירותי, וכיוצא באלה.

שפת גוף של המנהל הרע חדה ותוקפנית, ומתאפיינת בתנועות חדות, צמצום העיניים במבט מחודד וקשה. משפט שגור: "זה לא איום. זאת הבטחה".

המנהל המנהיג
זהו המנהל שכולם מבקשים לעצמם. יש בו את כל התכונות שיכולות להפוך אדם לאגדה, בקרב הכפופים לו. מאפייניו, הבלתי מתפשרים, נעוצים ביכולתו להניע עובדים ולעבוד איתם ומעליהם. סמכותי, אך לא כוחני. כריזמטי וסוחף, משתף את עובדיו בלבטים, אך מחליט לבד, משרה תחושת קירבה במידה הנכונה,  וכיוצא באלה.

שפת גוף של המנהל המנהיג נינוחה וישירה, בטוחה בעצמה וזקופה, ומתאפיינת בתנועות מעוגלות, מבט חם, ישיבה נינוחה, מזג נוח לבריות, קול נעים וסמכותי.

פורסם לראשונה באתר שפת גוף -המפתח להצלחה

 חזור לראש הכתבה: שפת גוף של מנהלים הוסף כתבה למועדפים

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות  

מאמרים נוספים במדור: קריירה
פיטורין ולימודים פיטורין ולימודים
תואר שני כתגובה לפיטורין בעיתות משבר כלכלי
תואר שני ומשפחה תואר שני ומשפחה
איך לומדים לתארים מתקדמים עם משרה מלאה ומשפחה – איך מנהלים את הזמן, איך לא פושטים רגל ואיך לא שוכחים גם ליהנות בדרך
האם לחכות עם האהבה עד אחרי הלימודים? האם לחכות עם האהבה עד אחרי הלימודים?
איך לשמור על הזוגיות במשך שנת הלימודים המלחיצה
התנהלות פיננסית לסטודנטים התנהלות פיננסית לסטודנטים
טיפים איך לנהל תקציב פיננסי במשכורת של סטודנט
שפת גוף של מנהלים שפת גוף של מנהלים
במאמר זה נסקור את שפת הגוף של כמה סוגי מנהלים בהם הערמומי, הרודן, הדמוקרטי, המנהיג ועוד. לכל סוג של מנהל שייכנו את תכונות האופי המאפיינות אותו וכן שפת גוף המסגירה את טיבו וטבעו
תדמית אישית בפגישה עסקית תדמית אישית בפגישה עסקית
איך בונים תדמית שמשדרת בטחון, סמכותיות ואמינות, ולהותיר אצל הצד השני את הרושם הטוב ביותר
איך להצליח בפגישות עסקיות איך להצליח בפגישות עסקיות
מיתוג אישי, לבוש, דיבור ותוכן הם חלק מהמרכיבים המסייעים להצלחתן של פגישות עסקיות


אתר ilimudim2 מספק לכם מידע מקיף בנושא תואר שני ולימודי תואר שלישי כמו כן תוכלו למצוא מידע על מוסדות לימוד, ייעוץ והכוונה, כנסיםמבחני הסמכה, ופורומים.
 
סגור
  • מתקשה לבחור?
    השאירו פרטים לקבלת ייעוץ אקדמי חינם:
  • שם:
  • כתובת מייל:
  • טלפון:
  • עיר: